Rumunští fotbalisté zahájili ME výhrou 3:0 nad Ukrajinou, trefil se i Stanciu

Rumunští fotbalisté začali mistrovství Evropy v Německu výhrou 3:0 nad Ukrajinou. První gól v Mnichově vstřelil někdejší hráč pražských týmů Sparty a Slavie Nicolae Stanciu, po změně stran skórovali Razvan Marin a Denis Dragus.

Rumunští fotbalisté začali mistrovství Evropy v Německu výhrou 3:0 nad Ukrajinou. První gól v Mnichově vstřelil někdejší hráč pražských týmů Sparty a Slavie Nicolae Stanciu, po změně stran skórovali Razvan Marin a Denis Dragus. Rumuni při šesté účasti na turnaji poprvé vyhráli svůj zahajovací zápas. Naopak Ukrajinci prohráli úvodní duel potřetí za sebou. Od 18:00 je na programu druhé utkání skupiny E mezi Belgií a Slovenskem. S Belgií se Rumunsko utká v sobotu, o den dříve Slováci vyzvou Ukrajinu. "Rád bych poděkoval všem Rumunům na světě. Vím, že s námi dnes byli. Můj tým předvedl fantastické úsilí. Můžete mi věřit, že tohle je úžasné mužstvo. Klukům gratuluji, je to prostě neuvěřitelné," citoval web UEFA rumunského trenéra Edwarda Iordanescua. Členové zahajovací jedenáctky Ukrajiny dorazili na trávník ve vlajkách, jimiž zakryli dresy. Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) zakázala na dnešním utkání ruské vlajky, které fanoušci přinesli na některé předchozí zápasy. Ukrajina od února 2022 čelí ruské vojenské agresi. Rusko je kvůli tomu z mezinárodních soutěží vyloučeno. První vzájemný duel na velkém turnaji zahájili lépe Ukrajinci, kteří měli převahu, šanci si ale nevytvořili. V 29. minutě Man vystihl rozehrávku brankáře Lunina, nahrál Stanciuovi a rumunský kapitán parádní střelou zpoza vápna otevřel skóre. "Byl to můj nejlepší gól v kariéře. Rumunský dres pro mě znamená všechno. Skórovat na závěrečném turnaji a ještě vyhrát takovým způsobem je zkrátka neuvěřitelné," prohlásil jednatřicetiletý Stanciu. O 10 minut později Man vystřelil a kapitán ukrajinského týmu Stepanenko tečoval míč těsně vedle tyče. Z následného rohu se Stanciu pokusil překvapit Lunina, ale trefil břevno. Rumuni definitivně rozhodli v rozmezí 53. až 57. minuty. Nejprve Razvan Marin napřáhl z dálky a prostřelil gólmana Realu Madrid. Poté Lunin vyrazil tvrdou ránu Ratiua na roh, z něhož Rumunsko udeřilo, když si zakončující Dragus počkal před brankou na Manovu přihrávku. V 77. minutě rumunský gólman Nita, který dříve chytal za Spartu a Pardubice, zastavil dalekonosnou střelu Sudakova. "Rumunsko má dobrý tým, je to fotbalový národ. Dnes předvedli, co dovedou. My se teď musíme soustředit na Slovensko," podotkl ukrajinský kouč Serhij Rebrov. "Těžko se po takovém zápase něco říká. Nechci, aby za mě mluvily emoce. Rumunsku gratuluji k vítězství. V dalším utkání musíme ukázat, co v nás je," uvedl střídající útočník Roman Jaremčuk. Skupina E: Rumunsko - Ukrajina 3:0 (1:0) Branky: 29. Stanciu, 53. R. Marin, 57. Dragus. Rozhodčí: Nyberg - Beigi, Söderqvist (všichni Švéd.) - Dieperink (video, Niz.). ŽK: R. Marin - Konoplja. Sestavy: Rumunsko: Nita - Ratiu, Dragusin, Burca, Bancu - Man (62. Hagi), R. Marin, M. Marin (75. Rus), Stanciu (87. Racovitan), Coman (62. Mihaila) - Dragus (75. Puscas). Trenér: Iordanescu. Ukrajina: Lunin - Konoplja (72. Tymčyk), Zabarnyj, Matvijenko, Zinčenko - Stepanenko (62. Bražko), Šaparenko (62. Jaremčuk) - Cygankov (62. Jarmolenko), Sudakov (83. Malinovskyj), Mudryk - Dovbyk. Trenér: Rebrov. Sport Ukrajina Rumunsko Evropa fotbal FOTO FLEŠ