Portugalsko – Francie 0:0, 3:5 na pen. Taktická bitva, dál jde Mbappé a spol.

Portugalsko a Francie se střetly v osmifinále, které skončilo nerozhodně a Francouzi postoupili po penaltovém rozstřelu. Byla to taktická bitva dvou favoritů s málo góly.

Už osmifinále proti Slovinsku vyhráli Portugalci až na penalty. Tehdy byl hrdinou gólman Diogo Costa, který hned tři chytil. Tentokrát byl v penaltovém rozstřelu bez šance, na žádnou střelu Francouzů si ani nesáhl. A když pak ve třetí sérii trefil jen tyč Joao Félix, bylo zle. Francouzi totiž proměnili každý pokutový kop – ten rozhodující dal nakonec levý bek Theo Hernández a poslal Francii do semifinále. V ní na vicemistry světa čekají Španělé, kteří z Eura vyprovodili domácí Němce. Byla to další taktická bitva dvou favoritů, další předčasné finále, byť nakonec s velkým množstvím šancí. Jen v koncovce to oběma týmům tuze nešlo. Ostatně jako většinu evropského šampionátu, takže žádné překvapení. V úvodu byli aktivnější Portugalci. Daleko víc drželi míč a kontrolovali hru, hlavně na levé lajně kouzlil Leao, ale dlouho to k ničemu důležitému to nevedlo. Statistiky z utkání mezi Francií a Portugalskem. Fernandes zdálky trefil jen Salibu. U něj vůbec většina portugalských akcí končila, hvězdného Ronalda nepustil prakticky celý zápas k ničemu. Sem tam se osmělili i Francouzi, hrozili hlavně z brejků. Parádní pumelici rychlostí 127 km/h vyslal na Costu levý bek Hernández, portugalský gólman byl ale připraven. A to bylo z první půle tak nějak vše. S balonem se většinou hrálo uprostřed hřiště, poměr střel na branku? 0:1. Druhý poločas začal o poznání aktivněji. Mbappé se po rychlé narážce dostal ke střele na hranici vápna, pálil ale doprostřed. Krátce poté Hernández z levé strany nebezpečně po zemi centroval, Kolo Muani ale špatně zavřel zadní tyč a k míči se nedostal. Pak na chvíli všem francouzským fanouškům zatrnulo. Silva totiž nešťastně hlavičkou trefil Mbappého do obličeje a jeho zlomeného nosu pod maskou. Otřesený francouzský útočník se ale po chvíli vrátil do hry. Tutovku měl Fernandes. Nádhernou přihrávkou ho do vápna vysunul Cancelo, z pravé strany pálil portugalský záložník křížem, ale Maignan byl připraven. A to i o chvíli později, když se v podobně nebezpečné situaci objevil Vitinha, ale zblízka trefil jen francouzského gólmana a neuspěl ani dorážející Ronaldo. I Francouzi ale měli velké šance. Na druhé straně se na Costu sám řítil Kolo Muani, v poslední chvíli mu ale do střely skočil Dias a míč zblokoval na roh. Do hry šel následně Dembélé, který portugalskou obranu ještě víc rozhýbal. Těžil z toho Camavinga, jenž se objevil sám před Costou v malém vápně. Slabší pravou ale bránu netrefil. Střelecká nemohoucnost byla patrná na obou stranách. A jakpak by ne, vždyť až do čtvrtfinále se Francouzi na turnaji v ofenzivě naprosto trápili. Na Euru dali jen tři branky – jednu z penalty a dvě si soupeř vstřelil sám. Ani Portugalcům nebyli vicemistři světa schopní dát gól ze hry. I druhé čtvrtfinále tak zamířilo do prodloužení, které už bylo opatrnější, byť celý zápas mohl v poslední minutě rozhodnout portugalský levý bek Mendes, na jeho střelu z hranice vápna ale Maignan dosáhl. A v penaltách pak Francouzi nezaváhali.