Nizozemci porazili Turecko a postoupili do semifinále Eura

Fotbalisté Nizozemska porazili Turecko 2:1 a postoupili do semifinále Eura po dvaceti letech. Turecko vedlo díky brance Akaydina, ale Nizozemci dokázali zápas otočit.

Fotbalisté Nizozemska jsou posledním semifinalistou mistrovství Evropy. Oranje porazili po obratu v druhém poločase Turecko 2:1 a mezi nejlepší čtyři týmy Eura postoupili poprvé od roku 2004. Turky poslal na Olympijském stadionu v Berlíně do vedení Samet Akaydin, v rozmezí 70. až 76. minuty ale Oranje otočili skóre. Nejprve srovnal Stefan de Vrij a poté si dal vlastní branku Mert Müldür. Radost fotbalistů Nizozemska Souboj dvou reprezentací, které se na velkém turnaji utkaly poprvé, se jako jediný ze čtyř čtvrtfinále rozhodl už po 90 minutách. Turecko nenavázalo na své dosud jediné semifinále z roku 2008. "Na konci jsme hráli špatně, ale naštěstí jsme neinkasovali. Ve druhé půli jsme museli zůstat klidní a využili jsme nabídnuté šance," uvedl kapitán Nizozemců Virgil van Dijk. Turci se museli obejít bez stopera Demirala, který v osmifinále proti Rakousku vstřelil obě branky svého týmu při výhře 2:1. Kvůli oslavě gestem se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které symbolizuje extrémně pravicové turecké hnutí Šedí vlci, ale obdržel dvouzápasový trest. Už ve druhé minutě se k zakončení ve vápně dostal nizozemský útočník Depay, jenže zamířil vysoko nad. Poté se dlouho hrálo bez zajímavějších akcí na obou stranách. V 35. minutě Turci udeřili. Nizozemci odvrátili míč po rohovém kopu pouze ke Gülerovi, který centrem na zadní tyč našel hlavou zakončujícího Akaydina. Premiérový reprezentační gól v 10. startu za Turecko si nemohl načasovat lépe. Po změně stran málem výběr italského trenéra Montelly, který ve skupině zdolal Česko 2:1, navýšil vedení. Güler však z přímého kopu napálil tyč. O chvíli později brankář Verbruggen vyrazil Yildizovu střelu zpoza šestnáctky a před dobíhajícím Ayhanem odvrátil balon na roh střídající Weghorst. V 70. minutě Nizozemci srovnali. Nakrátko rozehraný roh vyřešil Depay centrem do vápna, na nějž si naběhl De Vrij a pokořil Günoka. Stoper se v reprezentaci trefil počtvrté a poprvé od března 2015. Turci ani v pátém utkání na turnaji neudrželi nulu. "Memphis (Depay) skvěle nahrál a nikdo mě nebránil. Byl jsem přesvědčený, že dám gól," prohlásil autor vyrovnávací branky. Za dalších šest minut dokonali svěřenci kouče Koemana obrat. Dumfries přihrál před branku a obránce Müldür před dotírajícím Gakpem usměrnil míč do vlastní sítě. Turci ještě sahali po vyrovnání. Verbruggen nedosáhl na přihrávku střídajícího Aktürkoglua a Celik mířil do odkryté branky, nizozemského gólmana však zastoupil Van de Ven. Akce ještě pokračovala, jenže Aktürkogluovu střelu zblokovala obrana na roh. Na opačné straně Gakpo neprostřelil Günoka. V nastavení Verbruggen skvělým reflexem proti Bardakciho zakončení odmítl prodloužení. Nizozemsko – Turecko 2:1 (0:1) Branka: 70. De Vrij, 76. vlastní Müldür – 35. Akaydin. Rozhodčí: Turpin – Danos, Pages – Brisard (video, všichni Fr.). ŽK: Simons, Aké, Van Dijk, Weghorst – Tosun, Montella (trenér). ČK: 90.+6 Yildirim (Turecko, mimo hřiště). Diváci: 70 091. Nizozemsko: Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Aké (73. Van de Ven) – Reijnders (73. Veerman), Schouten, Simons (87. Zirkzee) – Bergwijn (46. Weghorst), Depay (87. Frimpong), Gakpo. Trenér: Koeman. Turecko: Günok – Müldür (82. Celik), Ayhan (89. Kilicsoy), Akaydin (82. Tosun), Bardakci, Kadioglu – Yilmaz, Özcan (77. Yokuslu), Calhanoglu, Yildiz (77. Aktürkoglu) – Güler. Trenér: Montella.