Martínez zajišťuje Argentině další titul na Copa América

Argentinci porazili Kolumbii 1:0 po prodloužení díky gólu Martíneze a získali šestnáctý titul na Copa América. Messi musel kvůli zranění střídat. Kolumbie nedosáhla na druhý triumf v historii turnaje.

Cestu za obhajobou trofeje na Copa América se fotbalistům Argentiny podařilo dotáhnout do úspěšného konce. Ve finále v Miami porazili Kolumbii 1:0 po prodloužení poté, co se ve 112. minutě trefil nejlepší střelec turnaje Lautaro Martínez. Úřadující mistři světa ovládli jihoamerický šampionát pošestnácté a v čele historických tabulek se osamostatnili před Uruguayí. Argentinci v čele s Lionelem Messim oslavují vítězství na Copa América. Svěřenci trenéra Lionela Scaloniho navázali na triumf z roku 2021, kdy ve finále udolali 1:0 Brazílii. Kolumbie našla přemožitele po 28 zápasech a nedočkala se druhého triumfu na Copa América, turnaj ovládla pouze v roce 2001. Bronz si už v neděli zajistila Uruguay vítězstvím po penaltovém rozstřelu nad Kanadou. Zápas na Hard Rock Stadium začal s více než hodinovým zpožděním kvůli nepokojům před stadionem. Poté, co se začalo hrát, mnoho velkých gólových k vidění šancí. Střelecky aktivnější byli Kolumbijci, kteří vyslali směrem na branku soupeře devatenáct pokusů, Argentinci jedenáct. V 66. minutě odkulhal v slzách ze hřiště hvězdný argentinský kapitán Lionel Messi, jenž musel vystřídat kvůli zranění pravé nohy. Prodloužení přineslo otevřený fotbal a ve 112. minutě také rozhodnutí. Giovani Lo Celso vyslal do úniku Martíneze, který střelou nad padajícím brankářem Camilem Vargasem ukončil čekání na gól. Kanonýr Interu Milán si připsal pátou trefu na turnaji. Argentina vyhrála třetí velký turnaj v řadě, do roku 2021 přitom čekali na další trofej 28 let. Zároveň ukončili dlouhou sérii neporazitelnosti Kolumbie, kterou trénuje argentinský kouč Néstor Lorenzo. Jeho svěřenci naposledy prohráli v únoru 2022 právě s Argentinou, jediný gól vstřelil tak jako v Miami Martínez. 'Po takovém turnaji to bolí. Došli jsme až do finále a všichni cítíme, že jsme si zasloužili ještě víc. Chtěli jsme získat trofej pro naše fanoušky a všechny lidi v Kolumbii, bohužel ale odcházíme s prázdnýma rukama,' litoval obránce Davinson Sánchez. Argentina - Kolumbie 1:0 po prodl. Branka: 112. Lautaro Martínez. Rozhodčí: Claus - Pires, Correa - Toski (video, všichni Braz.). ŽK: Mac Allister, Lo Celso - Córdoba, Borja. Argentina: E. Martínez - Montiel (72. Molina), Romero, Lisandro Martínez, Tagliafico - Di María (117. Otamendi), De Paul, Fernández (96. Lo Celso), Mac Allister (96. Paredes) - Messi (66. González), Álvarez (96. Lautaro Martínez). Trenér: Scaloni Kolumbie: Vargas - S. Arias, Cuesta, Sánchez, Mojica - Ríos (89. Castaňo), Lerma (106. Uribe) - J. Arias (106. Carrascal), Rodríguez (91. Quintero), Díaz (106. Borja) - Córdoba (89. Borré). Trenér: Lorenzo.