Francie - Belgie 1:0, rozhodující gól Kola Muaniho

Francie porazila Belgii 1:0 v nevýrazném zápase, kde rozhodl sražený gól Kola Muaniho. Francie se ve čtvrtfinále utká s vítězem zápasu Portugalsko - Slovinsko.

Francie se ve čtvrtfinále utká s lepším z dvojice Portugalsko - Slovinsko. A pokud chce na turnaji dojít třeba až do finále, má na čem pracovat. Vždyť se zatím ještě neprosadila ze hry: vlastní gól Rakušanů, Mbappého penalta proti Polsku a teď jí opět pomohl soupeř. V osmifinále sice byla aktivnější, ale trápila ji nepřesná koncovka a vyložených gólových šancí příliš neměla. To Belgie když se dostala dopředu, většinou nebezpečně zahrozila. Zápas se ale většinově hrál v pomalém až ospalém tempu, které sem tam narušila střela na jedné či druhé straně. A kdo ví, zda by nakonec gólová rána vůbec znamenala větší ohrožení branky, nebýt teče stopera Vertonghena. Kolo Muanimu dal každopádně příliš prostoru, nechal ho se okolo něj otočit a pak mu ještě pomohl utkání rozhodnout. Belgičané se v závěru ještě snažili vyrovnat, De Bruyne několikrát nebezpečně centroval, aktivní Doku v nastavení ještě naposledy pronikl do vápna, ale nic z toho. Doplatili na svůj pasivní výkon, který se podepsal pod neatraktivním průběhem zápasu. První střela byla k vidění až v 10. minutě, Griezmannovi navíc pokus z dálky vůbec nesedl a stěží se došoural ke Casteelsovi. O poznání lépe vypadal o chvíli později náběh Koundého, jeho nebezpečný centr na malé vápno ale nikdo ze spoluhráčů nedoplnil. Oboustranné útočné trápení v úvodu ilustrovala rána Rabiota po efektní Mbappého patičcce, balon div že nepřeletěl ochozy. Ve 24. minutě měl první gólovku na svědomí De Bruyne. Přímý kop z rohu vápna rozehrál nepříjemně na malé vápno a překvapený Maignan na poslední chvíli balon reflexivně vykopl nohou. Vzápětí další šance Belgičanů, Openda se prosmýkl do vápna, jeho přihrávku srazil Koundé ke Carrascovi, ale ten nepropálil blokujícího Hernandéze. O ruce nemohla být navzdory protestům řeč. To bylo nicméně v první půli ze strany Belgičanů vše. Ani dvě solidní příležitosti ospalé tempo zápasu nerozhýbaly. Do přestávky měl ještě velkou šanci Thuram, jeho hlavička po Koundého prudkém centru ale těsně minula tyč. A ve 39. minutě to jen zahučelo, když Tchouaméniho rána o několik metrů minula bránu. Druhou půli otevřely dva pěkné momenty. Kanté nejprve před vápnem přiklepnul balon do běhu Tchouaménimu, jehož umístěnou ránu Casteels vytáhl na roh. Vzápětí si Mbappé navedl míč na střed přesně jak to umí a nebezpečně vypálil těsně nad. Jinak ale bylo na obou týmech vidět, že především nechtějí chybovat. Když v 61. minutě Saliba špatně rozehrál, ihned toho mohl využít Carrasco, kterého dopředu vyslal geniální kolmicí De Bruyne. Klidně z toho mohl být gól, kdyby s včasným skluzem nepřispěchal Hernandez. Těžké to měl proti vysokému Salibovi robustní Lukaku. Když ale zrovna nehrál na něj, ihned dokázal zahrozit. Třeba když jeho prudkou střelu, která se ještě otřela o Tchouaméniho nohu, ze 70. minuty musel před sebe vyrazit Maignan. Francouzi bojovali s koncovkou, patnáct minut před koncem měli takřka dvacet střel, ale jediná mířila mezi tři tyče. Hlavně Mbappé s Tchouaménim nejednou poslali balon na tribunu. Naproti Belgičané měli v tu chvíli na kontě pouhé tři pokusy. Když se ale dostali do zakončení, byla z toho gólovka. V 83. minutě dostal balon do otevřené obrany De Bruyne, napřáhl zpoza vápna, ale Maignana nepřekonal. A prakticky vzápětí dala Francie vítězný gól.